Zobacz również

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem pomp cyrkulacyjnych

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


Zwykle w celu skorzystania z ciepłej wody w domu jednorodzinnym konieczne jest na początku odkręcenie jej na kilkadziesiąt sekund, aby mogła ona dostać się instalacją do kranu. Można jednak korzystać od razu z ciepłej wody użytkowej – w tym celu montuje się specjalne pompy cyrkulacyjne.
W większości domów, także tych budowanych obecnie i w ostatnich latach, woda najczęściej ogrzewana jest centralnie. Powoduje to, że jest ona ocieplana w przeznaczonym do tego zasobniku współpracującym z kotłem gazowym, piecem na paliwa stałe, również wodę ogrzewać może pompa ciepła czy kominek wyposażony w płaszcz wodny. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepła woda może być dostępna stale, ale jeżeli nie korzysta się z niej przez dłuższy czas, w takim przypadku bez przepływu zaczyna ona stygnąć.
Aby skorzystać z ciepłej wody, na początku odkręca się jej kurek i czeka na to, aż ta ogrzana zostanie doprowadzona do kranu. W ten sposób marnuje się również duże ilości czystej wody, która odprowadzana jest do kanalizacji lub szamba. Rozwiązaniem są pompy cyrkulacyjne, które również wskazane są wtedy, gdy pojemność instalacji ciepłej wody jest większa niż 3 litry.
Jak to działa?
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej możliwa jest przy zamontowaniu dodatkowego przewodu, który prowadzi do wszystkich kranów, także tych najbardziej oddalonych, gdzie na ciepłą wodę czeka się najdłużej. W instalacji montuje się pompę cyrkulacyjną, która cały czas wprowadza wodę w ruch, dzięki czemu zaraz po odkręceniu kurka można korzystać z tej ogrzanej.
Dlaczego warto zamontować cyrkulację C.W.U.?
Głównym argumentem za montażem instalacji cyrkulacyjnej z pompą jest wyjątkowy komfort, ponieważ na ciepłą wodę nie trzeba długo czekać, na przykład przy myciu rąk czy prysznicu. Zmniejsza się również marnotrawstwo wody, ponieważ nie trzeba czekać długo na ciepłą i możliwą do użycia.
Oczywiście, są też i minusy. Głównym z nim jest dodatkowy koszt związany z montażem rury cyrkulacyjnej oraz pompy cyrkulacyjnej, a także stałe koszty energii elektrycznej pobieranej przez to urządzenie.


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy